Praktika Ypäjäl
Saturday, January 15, 2011
Praktika läbi!
Wednesday, December 22, 2010
22.detsember
Friday, December 17, 2010
Tuesday, November 30, 2010
29. november
AAMUTALLI
Uues tallis oleme taas, II tallis.
Hommikul jõudsime esimestena tallis. Saime kohe heina jagama hakata. Kui valmis sai, hakkasime hobuseid puhastama. Siin puhastakse iga hommik kõik hobused, et kindlaks teha, kas nendega on kõik ok. Teatuid hobuseid kraaditakse ka. See hobuste puhastamine on siin jälle midagi uut, sest teistes tallides me seda ei ole kohanud veel. Üldse võiks mu meelest hobuseid ka enne tekitamist puhastada, sest mõned on ikka väga mustad ja mõelge, kuidas see võib kihelema hakata. Jõudsin kuskil 6 hobust üle vaadata.
Ühele hobusele läksin boksi, puhastasin ära. Lõpus mõtlesin, et huvitav, kes ta on. Piilusin kõhu alla ja oi, täkk ju- Pysteri on nimeks. Hästi vahva oli ja ilusti käitus, 1984 sündinud ka, päris vana. Sain ka meie rautusõpetaja hobust puhastada, teine täkk- Taikuri J Tema oli hästi uudishimulik ja sõbralik.
Kui hobused puhastatud, läksime sööma. Tagasi tulles hakkasime bokse tegema. Mõlemad saime 2 boksi . Siis hakkasime pühkima. Lõpetades andsime varssadele sooja vett. See oli nii armas, kuidas nad väga juua ei osanud. 1 natuke vanem jõi ilusti, aga teised 3 nagu lakkusid või hammustasid vett. Huvitav oli vaadata, kuidas nad õppisid.
Sellega sai kell 9 ja me läksime I-sse talli Mirale appi varssa ohjama. J Mina olin täna juht, Janika ja Raul olid mulle abiks. Iiris sai 2 puhkepäeva ja täna algul oli veidi hirmul, aga see läks päris kiiresti üle ja üldine mulje oli väga hea! Nii ilusti jäi seisma, liikus ja kuulas. Käisime ümber Derby raja ringi tegemas ja pärast tegime platsil kaheksaid. Väga mõnus! J
PÄIVÄTALLI
Saime kahekesi heina jagada, tervele tallile nii palju kui vaja. Siis panime käru heina täis. Järgmiseks pühkisime põrandad ja siis jagasime kaera kahele osale. Siis saime varssasid välja viia. Küsisime mitu korda, et kas saab veel midagi teha ja siis Tuija ütleski, et saame varssu välja viia. Minu pisike täkuke kesis mul kõrval, hüppas ja tahtis näksata. Väga hea on, et me ikka saame nendega tegeleda. Homme lähen pihattole kahe tüdrukuga. See on mingi vabapidamise teema. Siis oli veel natuke pühkida ja oligi kõik valmis.
ILTATALLI
16.30 läksime karjamaa juurde ja tõime varsad sisse. Mu pisike oli jumala rahulik võrreldes päevaga ja lausa lonkis pea maas mu kõrval. Talli jõudes jagasime heinad ja andsime varssadele sooja vett juua. Panime ööheina ka valmis. Siis jagasime porgandeid mingi akuga käruga, millel sai gaasi anda ja see liikus siis edasi, nagu roller. See oli väga mugav ja kerge. Siis pühkisime talli vahekäigud. Puhastasin plastikharju karvadest.. Võtsime ka tekid seljast nendelt, kes oli kuivanud. Vaatasime ja silitasime hobuseid. See oligi kõik.
Monday, November 29, 2010
25. november
Aamutalli-päivatalli
Täna olime traavlite poole peal(valmennus poolel). Talli jõudes saime kohe heina jagada ja siis bokse teha. Me tegime nende tüdrukute boksid, keda täna polnud. Mõlemad tegime 3 boksi. Siis saime saime vahekäigud pühkida ja viisime hobused välja, mõlemad viisime 2 hobust. Mina viisin Sipsi ja Asta. Järgmiseks tuli hommikusöök.
Tagasi tulles kerisime pindesid jälle kokku ja panime terve suure hunniku tekke kokku. Siis pühkisime varustuse ruumid väga korralikult puhtaks. Panime tekke, pindesid jms kuivama. Järgmiseks pidime päitseid kontrollima, kas on terved või ei. Peale seda tegime ühe kapi korda, kus olid trenni ja võistluse sadulavööd, pehmendused, kõrvad jms.
Nüüd oli kõik korras ja puhas ja Janika tõi sisse Sipsi, kelle puhastasime ja valmis panime(rakmed, valjad). Hästi vahva, me oskame ise juba väga hästi seda teha. Palju erinevaid rihmu ripub igaltpoolt, aga hakkame saame! :D
Kell hakkas 10 saama ja Janika tõi Iirise sisse. Puhastasime ja katsusin teda alguses väga hoolikalt. Esimesi jalgu ja tagumisi ka. SUPER kui tubli ta oli. Ei vehkinud ja oli päris rahulik. Anneli sai täna ohjata. Me olime abiks ja Mira käis kaasa. Väga hästi läks, kõik olime tublid. J
Kell hakkas 11 saama ja me lõpetasime ning läksime sööma. Peale sööki jagasime kahekesi kaera ja siis Mira kutsus meid appi hobust hoidma, kui ta talle süsti tegi(..........). Tuli uus silorull, mille ma sain lahti lõigata. Nüüd jäi üle veel põrandad pühkida. Panime Janikaga jälle koos Jessica valmis ja viisin ta õue. Siis oligi kõik ja läksime II talli omadele külla. Vaatasime jälle hobuseid, musustasime ja sügasime neid, nad on nii vahvad. Varsad ja need soome märad. Oi, kui võimsad nad ikka on. Suured, massiivsed, tugevad. Uhked!
ILTATALLI
Õhtul olime samal poolel, nagu enamus päevadest oleme olnud. Tegime bokse ja jõudsin 1 boksi teha. Siis jagasin silo ja panime õhtuks heina valmis.
Järgmiseks pühkisime põrandad ja ka pesuboksid ning pesime puhtaks need ja siis oligi kõik.
24. november
AAMUTALLI
Hommikul saime heina jagada, siis hakkasime bokse puhastama. Täna tuli boksid ümber keerata(iga kolmapäev keeravad boksi ümber), mina jõudsin 3 boksi valmis teha + turvas igasse tehtud boksi. Siis hakkasime hobuseid välja viima, ma viisin Jessica ja Lembi välja, sealt kohe otse sööma.
Söömast tulles hakkasime pühkima ja pühkisime ka meile antud kohad ära- pesuboksid ja rautuskoht. Siis oli meie poolel kõik tehtud ja me aitasime teisel poole jälle pindesid kokku kerida. Neid oli ikka terve hunnik.
Kuna meil oli veel aega, et varsaga tegeleda, läksime II talli. Vaatasime hobuseid, presidendi hobust, musta täkku Samulit. Nii uhke ja nooruslik nägi välja. 24a ja mingeid vananemise tunnuseid ei olnud näha. Ta on olnud Soome Meister 2 aastat. J
Siis märkasime Janikaga, et üks hobune väriseb ja on täitsa märg. Ta tuli täna sinna talli ja ta oli suht närvis. Keerutas boksis ringi, hingeldas, higistas.. Ma kohe küsisin tüdrukute käes, et missä on tallimestari ja siis tuli keegi mees ja lasi jalutada vahekäigus ühe tüdrukuga. Hobune pandi boksi tagasi ja rohkem midagi ei tehtudki. Meile on tundunud, et õpilased kuidagi ei pane selliseid asju tähele..
Eile oli ka seal tallis väike insident. Üks hobune polnud paar päeva väljas käinud ja kui oma seltskonda tagasi sai, ei saanud ta ühe teise hobusega üldse läbi ja nad niimoodi kaklesid, et see oli õudne. Pole kunagi midagi sellist oma silmaga näinud. Tagumikud koos, 5-6 laksu järjest panid tagajalgadega. Kiunusid nagu mingid täkud ja sellised laksud käisid. Ma karjusin ja vehkisin kätega ja lõpuks nad lõpetasid, Janika kutsus tallimestari. Üks hoidis oma jalgu veidi, aga pärast tundus ok olema. Aga ilmselt nad käivad samamoodi edasi koplis.
Kell sai 9 ja läksime oma talli tagasi. Tõime Iirise sisse, puhastasime ja hakkasime valmis panema. Puhastades oli ta palju rahulikum. Imelik on see, et jalgu laseb ta ilusti üles võtta, aga kui hakkad harjaga puhastama, hakkavad need jubedalt käima igas suunas. Käega katsudes hakkas ta vaikselt harjuma. Täna panime siis kahekesi valmis. Kõik oli ilusti meeles, panin ka sabarihma, hõõrusin ja katsusin ennem ilusti, sest tal on vahest komme vehkida. Me olime muidu väga tublid. Tegime 2 ringi ümber tallide ja tänaseks oli kõik, sest ilm on väga tuisune. Iiris oli väga tubli, täna ta kordagi ei teinud mingeid lollusi, pigem just vastupidi, kohati oli väga laisk ja uimane. Aga täna lõpetasime väga positiivselt, tulime talli tagasi, võtsime varustuse ära ja viisin ta välja tagasi. Anneli tegi meist pilte ja videosid. Aitäh Sulle!! J
PÄIVÄTALLI
Tõime kohe tulles otse hobused sisse päivärinne koplist(Lembi ja Lissu). Siis pühkisime vahekäigud puhtaks, viskasime laka pealt heina alla ja siis viisime Nomi ja Logi ka välja ja oligi kõik.
ILTATALLI
Kui talli jõudsime(enne 5 nagu ikka), oli kõik heinad antud ja õhtuks valmis pandud. Me saime 1 käru heina täis panna ja siis pühkisime põrandad. Jagasime porgandid ja siis saime kaera jagada. Kui sellega lõpetasime, oligi kõik valmis ja saime tulema.
Ööhein 20.30
Sellega läks väga nobesti. Enne talli minemist käisime jälle jõusaalis ja koju minnes jälle jooksime. J Mõnus õhtupoolik.
Wednesday, November 24, 2010
23. november
AAMUTALLI-PÄIVÄTALLI(06.00-13.00)
Talli jõudes vaatasime, et ooo, heina pole jagatud ja me olime esimesed, kas talli üldse jõudsid. Jagasime heina ja tegime boksid puhtaks. Ma tegin kohe nii nobesti, et sain 3 tükki valmis. Peale seda pühkisime põrandad + rautamise koha + pesuboksid ja kell saigi vaikselt nii palju, et võisime hobused välja viia. Viisin välja 2 hobust- Agronomi e Nomi ja Pumppe. Siis saime hommikust sööma minna, milleks oli aega kolmveerand tundi, sest pidime ootama, et kell saaks 8. Kell 8 nimelt läksime teisele poole, vaatasime kuidas hobuseid käru ette pannakse ja aitasime natuke ja pärast anti meile 2 hobust, kelle ise valmis panime. Esimene oli 2a. Love ja teine 3a. Sipsi. Raul oli kõrval ja kui mõni küsimus tekkis, küsisime tema käest abi, sest ta on seda juba päris palju teinud.. Aga me saime väga hästi hakkama mu meelest. Mulle jäi väga hästi meelde, et mis kus käib ja kuidas ja usun, et saaks üksinda ka hakkama sellega. J
Uskumatu, kui ilusti mõlemad hobused käitusid. Seisid paigal, olid nii harjunud ja rahulikult. Sellistega on väga hea õppida. J Hyväd tyttod J
Kell sai 10 ja tõime Iirise sisse ja hakkasime puhastama. Täna oli ta tunduvalt rahulik, ei tatsanud edasi-tagasi. Esimesi jalgu ta väga katsuda ei lubanud, tagumistega läks isegi paremini. Peaks rohkem ju harjutama tegelt.. Siis panime talle nö traavlivarustuse selga(ilma käruta muidugi) ja oma ilusad kaskad pähe ja läksime välja. Täna oli ta alguses juba päris rahulik. Tegime ühe tiiru ümber tallide ja siis läksime jälle muruplatsile, kus ta taaskord lõi takka üles ja hüppas. Päris ohtlikke olukordi tekkis mitu korda, aga saime need kohe kontrolli alla tagasi. Tegime suunamuutuse ja läksime teistpidi ringile ümber tallide. Siis olime juba tallis ees ja hakkasime talli minema, kõik oli hästi seni, kui üks autojuht mõtles ratast kerides koha pealt minema minna ja meie väike Iiris ehamata nii, et oleks peaaegu pikali kukkunud, tagumik oli täiesti vastu maad. Just enne rääkisin, et siin koolis sõidavad ja arvestavad hobustega jms, ning natukese aja pärast juhtus see. Pärast oli ta tükk aega hirmunud. Aga samas ta oli täna ikka tubli.
Kokku toimetasime temaga tund aega ja kell sai 11 ning läksime lõunat sööma ja kella 11:30-ks jälle talli. Siis saime silo jagada ja heina ka + ma jagasin Miraga kaera/prixi tervele tallile. Pühkisime põrandaid, pesin kopsikud ja siis läksime välja junne korjama aedadest. Peale seda kastsin tühjana seisva vahekäigu ära ja pühkisime selle ka ära ja oligi kõik.
ILTATALLI
Jõudsime taas varem, aga ikkagi oli hein ja silo juba jagatud. Saime mõlemad 1-e hobuse sisse tuua, ma tõin Sindi. Ma sain natuke pühkida ja siis jagasime Janikaga porgandid, panime lahtise heina hommikuks valmis ja siis pühkisime pesuboksid ja kõik oligi valmis.
ÖÖHEIN 20.30
Jõudsime veidi enne poolt 9 kohale ja olime kahekesi. Siis tuli õpilane ja hakkasime heina jagama ja ühel hobusel oli tekk vaja ära võtta. 2 hobust jäid ööseks välja, neile viisime ka heina. Siis uksed lukku ja oligi kõik.
Enne ööheina jagamist olime tund aega jõusaalis ja siis sealt otse läksime talli. Tagasi tulime joostes, tegime veel natuke trenni ja väga mõnus oli. J