Wednesday, December 22, 2010
22.detsember
Friday, December 17, 2010
Tuesday, November 30, 2010
29. november
AAMUTALLI
Uues tallis oleme taas, II tallis.
Hommikul jõudsime esimestena tallis. Saime kohe heina jagama hakata. Kui valmis sai, hakkasime hobuseid puhastama. Siin puhastakse iga hommik kõik hobused, et kindlaks teha, kas nendega on kõik ok. Teatuid hobuseid kraaditakse ka. See hobuste puhastamine on siin jälle midagi uut, sest teistes tallides me seda ei ole kohanud veel. Üldse võiks mu meelest hobuseid ka enne tekitamist puhastada, sest mõned on ikka väga mustad ja mõelge, kuidas see võib kihelema hakata. Jõudsin kuskil 6 hobust üle vaadata.
Ühele hobusele läksin boksi, puhastasin ära. Lõpus mõtlesin, et huvitav, kes ta on. Piilusin kõhu alla ja oi, täkk ju- Pysteri on nimeks. Hästi vahva oli ja ilusti käitus, 1984 sündinud ka, päris vana. Sain ka meie rautusõpetaja hobust puhastada, teine täkk- Taikuri J Tema oli hästi uudishimulik ja sõbralik.
Kui hobused puhastatud, läksime sööma. Tagasi tulles hakkasime bokse tegema. Mõlemad saime 2 boksi . Siis hakkasime pühkima. Lõpetades andsime varssadele sooja vett. See oli nii armas, kuidas nad väga juua ei osanud. 1 natuke vanem jõi ilusti, aga teised 3 nagu lakkusid või hammustasid vett. Huvitav oli vaadata, kuidas nad õppisid.
Sellega sai kell 9 ja me läksime I-sse talli Mirale appi varssa ohjama. J Mina olin täna juht, Janika ja Raul olid mulle abiks. Iiris sai 2 puhkepäeva ja täna algul oli veidi hirmul, aga see läks päris kiiresti üle ja üldine mulje oli väga hea! Nii ilusti jäi seisma, liikus ja kuulas. Käisime ümber Derby raja ringi tegemas ja pärast tegime platsil kaheksaid. Väga mõnus! J
PÄIVÄTALLI
Saime kahekesi heina jagada, tervele tallile nii palju kui vaja. Siis panime käru heina täis. Järgmiseks pühkisime põrandad ja siis jagasime kaera kahele osale. Siis saime varssasid välja viia. Küsisime mitu korda, et kas saab veel midagi teha ja siis Tuija ütleski, et saame varssu välja viia. Minu pisike täkuke kesis mul kõrval, hüppas ja tahtis näksata. Väga hea on, et me ikka saame nendega tegeleda. Homme lähen pihattole kahe tüdrukuga. See on mingi vabapidamise teema. Siis oli veel natuke pühkida ja oligi kõik valmis.
ILTATALLI
16.30 läksime karjamaa juurde ja tõime varsad sisse. Mu pisike oli jumala rahulik võrreldes päevaga ja lausa lonkis pea maas mu kõrval. Talli jõudes jagasime heinad ja andsime varssadele sooja vett juua. Panime ööheina ka valmis. Siis jagasime porgandeid mingi akuga käruga, millel sai gaasi anda ja see liikus siis edasi, nagu roller. See oli väga mugav ja kerge. Siis pühkisime talli vahekäigud. Puhastasin plastikharju karvadest.. Võtsime ka tekid seljast nendelt, kes oli kuivanud. Vaatasime ja silitasime hobuseid. See oligi kõik.
Monday, November 29, 2010
25. november
Aamutalli-päivatalli
Täna olime traavlite poole peal(valmennus poolel). Talli jõudes saime kohe heina jagada ja siis bokse teha. Me tegime nende tüdrukute boksid, keda täna polnud. Mõlemad tegime 3 boksi. Siis saime saime vahekäigud pühkida ja viisime hobused välja, mõlemad viisime 2 hobust. Mina viisin Sipsi ja Asta. Järgmiseks tuli hommikusöök.
Tagasi tulles kerisime pindesid jälle kokku ja panime terve suure hunniku tekke kokku. Siis pühkisime varustuse ruumid väga korralikult puhtaks. Panime tekke, pindesid jms kuivama. Järgmiseks pidime päitseid kontrollima, kas on terved või ei. Peale seda tegime ühe kapi korda, kus olid trenni ja võistluse sadulavööd, pehmendused, kõrvad jms.
Nüüd oli kõik korras ja puhas ja Janika tõi sisse Sipsi, kelle puhastasime ja valmis panime(rakmed, valjad). Hästi vahva, me oskame ise juba väga hästi seda teha. Palju erinevaid rihmu ripub igaltpoolt, aga hakkame saame! :D
Kell hakkas 10 saama ja Janika tõi Iirise sisse. Puhastasime ja katsusin teda alguses väga hoolikalt. Esimesi jalgu ja tagumisi ka. SUPER kui tubli ta oli. Ei vehkinud ja oli päris rahulik. Anneli sai täna ohjata. Me olime abiks ja Mira käis kaasa. Väga hästi läks, kõik olime tublid. J
Kell hakkas 11 saama ja me lõpetasime ning läksime sööma. Peale sööki jagasime kahekesi kaera ja siis Mira kutsus meid appi hobust hoidma, kui ta talle süsti tegi(..........). Tuli uus silorull, mille ma sain lahti lõigata. Nüüd jäi üle veel põrandad pühkida. Panime Janikaga jälle koos Jessica valmis ja viisin ta õue. Siis oligi kõik ja läksime II talli omadele külla. Vaatasime jälle hobuseid, musustasime ja sügasime neid, nad on nii vahvad. Varsad ja need soome märad. Oi, kui võimsad nad ikka on. Suured, massiivsed, tugevad. Uhked!
ILTATALLI
Õhtul olime samal poolel, nagu enamus päevadest oleme olnud. Tegime bokse ja jõudsin 1 boksi teha. Siis jagasin silo ja panime õhtuks heina valmis.
Järgmiseks pühkisime põrandad ja ka pesuboksid ning pesime puhtaks need ja siis oligi kõik.
24. november
AAMUTALLI
Hommikul saime heina jagada, siis hakkasime bokse puhastama. Täna tuli boksid ümber keerata(iga kolmapäev keeravad boksi ümber), mina jõudsin 3 boksi valmis teha + turvas igasse tehtud boksi. Siis hakkasime hobuseid välja viima, ma viisin Jessica ja Lembi välja, sealt kohe otse sööma.
Söömast tulles hakkasime pühkima ja pühkisime ka meile antud kohad ära- pesuboksid ja rautuskoht. Siis oli meie poolel kõik tehtud ja me aitasime teisel poole jälle pindesid kokku kerida. Neid oli ikka terve hunnik.
Kuna meil oli veel aega, et varsaga tegeleda, läksime II talli. Vaatasime hobuseid, presidendi hobust, musta täkku Samulit. Nii uhke ja nooruslik nägi välja. 24a ja mingeid vananemise tunnuseid ei olnud näha. Ta on olnud Soome Meister 2 aastat. J
Siis märkasime Janikaga, et üks hobune väriseb ja on täitsa märg. Ta tuli täna sinna talli ja ta oli suht närvis. Keerutas boksis ringi, hingeldas, higistas.. Ma kohe küsisin tüdrukute käes, et missä on tallimestari ja siis tuli keegi mees ja lasi jalutada vahekäigus ühe tüdrukuga. Hobune pandi boksi tagasi ja rohkem midagi ei tehtudki. Meile on tundunud, et õpilased kuidagi ei pane selliseid asju tähele..
Eile oli ka seal tallis väike insident. Üks hobune polnud paar päeva väljas käinud ja kui oma seltskonda tagasi sai, ei saanud ta ühe teise hobusega üldse läbi ja nad niimoodi kaklesid, et see oli õudne. Pole kunagi midagi sellist oma silmaga näinud. Tagumikud koos, 5-6 laksu järjest panid tagajalgadega. Kiunusid nagu mingid täkud ja sellised laksud käisid. Ma karjusin ja vehkisin kätega ja lõpuks nad lõpetasid, Janika kutsus tallimestari. Üks hoidis oma jalgu veidi, aga pärast tundus ok olema. Aga ilmselt nad käivad samamoodi edasi koplis.
Kell sai 9 ja läksime oma talli tagasi. Tõime Iirise sisse, puhastasime ja hakkasime valmis panema. Puhastades oli ta palju rahulikum. Imelik on see, et jalgu laseb ta ilusti üles võtta, aga kui hakkad harjaga puhastama, hakkavad need jubedalt käima igas suunas. Käega katsudes hakkas ta vaikselt harjuma. Täna panime siis kahekesi valmis. Kõik oli ilusti meeles, panin ka sabarihma, hõõrusin ja katsusin ennem ilusti, sest tal on vahest komme vehkida. Me olime muidu väga tublid. Tegime 2 ringi ümber tallide ja tänaseks oli kõik, sest ilm on väga tuisune. Iiris oli väga tubli, täna ta kordagi ei teinud mingeid lollusi, pigem just vastupidi, kohati oli väga laisk ja uimane. Aga täna lõpetasime väga positiivselt, tulime talli tagasi, võtsime varustuse ära ja viisin ta välja tagasi. Anneli tegi meist pilte ja videosid. Aitäh Sulle!! J
PÄIVÄTALLI
Tõime kohe tulles otse hobused sisse päivärinne koplist(Lembi ja Lissu). Siis pühkisime vahekäigud puhtaks, viskasime laka pealt heina alla ja siis viisime Nomi ja Logi ka välja ja oligi kõik.
ILTATALLI
Kui talli jõudsime(enne 5 nagu ikka), oli kõik heinad antud ja õhtuks valmis pandud. Me saime 1 käru heina täis panna ja siis pühkisime põrandad. Jagasime porgandid ja siis saime kaera jagada. Kui sellega lõpetasime, oligi kõik valmis ja saime tulema.
Ööhein 20.30
Sellega läks väga nobesti. Enne talli minemist käisime jälle jõusaalis ja koju minnes jälle jooksime. J Mõnus õhtupoolik.
Wednesday, November 24, 2010
23. november
AAMUTALLI-PÄIVÄTALLI(06.00-13.00)
Talli jõudes vaatasime, et ooo, heina pole jagatud ja me olime esimesed, kas talli üldse jõudsid. Jagasime heina ja tegime boksid puhtaks. Ma tegin kohe nii nobesti, et sain 3 tükki valmis. Peale seda pühkisime põrandad + rautamise koha + pesuboksid ja kell saigi vaikselt nii palju, et võisime hobused välja viia. Viisin välja 2 hobust- Agronomi e Nomi ja Pumppe. Siis saime hommikust sööma minna, milleks oli aega kolmveerand tundi, sest pidime ootama, et kell saaks 8. Kell 8 nimelt läksime teisele poole, vaatasime kuidas hobuseid käru ette pannakse ja aitasime natuke ja pärast anti meile 2 hobust, kelle ise valmis panime. Esimene oli 2a. Love ja teine 3a. Sipsi. Raul oli kõrval ja kui mõni küsimus tekkis, küsisime tema käest abi, sest ta on seda juba päris palju teinud.. Aga me saime väga hästi hakkama mu meelest. Mulle jäi väga hästi meelde, et mis kus käib ja kuidas ja usun, et saaks üksinda ka hakkama sellega. J
Uskumatu, kui ilusti mõlemad hobused käitusid. Seisid paigal, olid nii harjunud ja rahulikult. Sellistega on väga hea õppida. J Hyväd tyttod J
Kell sai 10 ja tõime Iirise sisse ja hakkasime puhastama. Täna oli ta tunduvalt rahulik, ei tatsanud edasi-tagasi. Esimesi jalgu ta väga katsuda ei lubanud, tagumistega läks isegi paremini. Peaks rohkem ju harjutama tegelt.. Siis panime talle nö traavlivarustuse selga(ilma käruta muidugi) ja oma ilusad kaskad pähe ja läksime välja. Täna oli ta alguses juba päris rahulik. Tegime ühe tiiru ümber tallide ja siis läksime jälle muruplatsile, kus ta taaskord lõi takka üles ja hüppas. Päris ohtlikke olukordi tekkis mitu korda, aga saime need kohe kontrolli alla tagasi. Tegime suunamuutuse ja läksime teistpidi ringile ümber tallide. Siis olime juba tallis ees ja hakkasime talli minema, kõik oli hästi seni, kui üks autojuht mõtles ratast kerides koha pealt minema minna ja meie väike Iiris ehamata nii, et oleks peaaegu pikali kukkunud, tagumik oli täiesti vastu maad. Just enne rääkisin, et siin koolis sõidavad ja arvestavad hobustega jms, ning natukese aja pärast juhtus see. Pärast oli ta tükk aega hirmunud. Aga samas ta oli täna ikka tubli.
Kokku toimetasime temaga tund aega ja kell sai 11 ning läksime lõunat sööma ja kella 11:30-ks jälle talli. Siis saime silo jagada ja heina ka + ma jagasin Miraga kaera/prixi tervele tallile. Pühkisime põrandaid, pesin kopsikud ja siis läksime välja junne korjama aedadest. Peale seda kastsin tühjana seisva vahekäigu ära ja pühkisime selle ka ära ja oligi kõik.
ILTATALLI
Jõudsime taas varem, aga ikkagi oli hein ja silo juba jagatud. Saime mõlemad 1-e hobuse sisse tuua, ma tõin Sindi. Ma sain natuke pühkida ja siis jagasime Janikaga porgandid, panime lahtise heina hommikuks valmis ja siis pühkisime pesuboksid ja kõik oligi valmis.
ÖÖHEIN 20.30
Jõudsime veidi enne poolt 9 kohale ja olime kahekesi. Siis tuli õpilane ja hakkasime heina jagama ja ühel hobusel oli tekk vaja ära võtta. 2 hobust jäid ööseks välja, neile viisime ka heina. Siis uksed lukku ja oligi kõik.
Enne ööheina jagamist olime tund aega jõusaalis ja siis sealt otse läksime talli. Tagasi tulime joostes, tegime veel natuke trenni ja väga mõnus oli. J
22. november
AAMUTALLI
Teen väikse sissejuhatuse selle talli kohta ka. Aamutalli algab kell 06.00 ja kestab umbes 08.00-ni. Kella 7-st saame hommikusööki. Päivätalli algab 11.30 ja lõpeb kell 13.00. Enne tööle tulemist käime söömas. Iltatalli algab 17.00 ja lõpeb 18.00(õhtusöök ka enne). Ööheina andmine algab 20.30 ja sellega läheb kuskil pool tundi, sest heinad on uste ees valmis.
Esimene päev siis uues tallis. Meie läksime I talli- traavlite tall. Meie tallimestari täna oli Mira, kes oli väga tore ja abivalmis ning näitas ja seletas palju.
Esimese asjana uurisime stende, et midagi aru saada, kuidas asjad seal tallis toimuvad. Siis tuligi Mira ja näitas meile, kus midagi on ja hakkasime bokse tegema. Me olime IV tallisosas, kus on kokku 14 hobust ja meid oli 4 + 2. Saingi teha siis ainult 2 boksi, sest teised olid juba valmis. Sõnnik visatakse talli otsast välja! Ja kui selle ukse lahti teed, siis oled maast umbes 7m kõrgusel ja pead selle käru sinna tühjaks valama. Vedasin 2 kärutäit turvast ka mõlemasse boksi.
Pühkisime põrandad, siis vaatasime tekiruumi ja panin Lembile teki selga, Janika pani kalossid jalga ja viisime Lissu ja Lembi välja päevärinne koplisse. Nüüd saime hommikusööki sööma minna ja tagasi talli tulles oli kõik valmis ja meil polnud enam midagi teha.
Üle tunni aja oli meil vaba aega ja siis me käisime teistes tallides niisama vaatamas, mis meie omad teevad. Nii tobe oli lihtsalt passida, oleme harjunud tegema kohe kõik jutti ära. Aga me ootasime, et kell 9 saaks, sest siis hakkasime 1,5a Iirisega tegelema(koos Miraga). Puhastasime teda, kusjuures jalgu ei saanud peaaegu üldse puutuda, sest ta esimese jalaga kas vehkis või tagumisega lõi taha ja üritas katsumise eest “põgeneda“. Väga hullult kartis igaljuhul..
Panime ta siis valmis, rakmed/valjad, talutamise ohjad, juhi ohjad jms. Mira siis juhtis ja meie kahekesi talutasime käekõrval, 1 ühel pool ja teine teisel pool. Alguses tegime 1 ringi ümber tallide, siis läksime muruplatsi peale- seal tegime ühte pidi ringe ja teistpidi ka. Talle hakkas vist küllalt saama, keksis, lõi takka, aga õnneks pärast oli ok. Tegime veel ühe ringi ümber tallide, siis tulime talli tagasi, võtsime lahti ja viisin välja tagasi. Nüüd saime puhkama minna kuskil tunnikeseks..
PÄIVÄTALLI
Tõime Janikaga hobused sisse, tema Lissu ja mina Lembi. Jõudsin natuke pühkida ja siis tuli Mira ja küsis, et kas tahame ise kaera jagada. Jagasimegi siis kaera/prixi ja see oli lihtne. Siin tallis(meie vahekäigus) hobused väga mingeid eriasju ei saa.
Kui kõik oli valmis, otsisime veel tegevust. Siin on päris palju seda, et ei ole midagi teha.. Kahjuks.. See tegevusetus tegelikult ei ole üldse hea. Läksime siis vinti(pööning, lakk vms) pühkima ja lõpetades viisin ühe hobuse välja- Jessica. Võtsime pinded maha, teki seljast, panime kalossid jalga, tagumised kaitsmed ka peale ja hobu oligi valmis ning viisingi ta siis välja. Pühkisime veel talli eest turvast ja junne ära ja saimegi minema.
ILTATALLI
Jõudsime talli 10 minutit enne algust ja kõik heinad/silo oli juba antud ja õhtuks valmis pandud ja me saime natuke pühkida. Tutvusime ka teise tallimestariga(Sisko) ja arutasime, et kuna meid on päris palju, võime junniringi teha. Jõudsin 2 boksi puhtaks teha ja siis oligi kõik. Siis hakkasid tüdrukud porgandeid jagama ja me ütlesime, et me tee itse ja nad olid muidugi nõus, naersid ja nii me saime siis ka porgandeid jagada natuke. Siis võis kaerakäru valmis panna, kopsikud võtta ja panime ka kaera juurde. Hea süsteem on- kaera saab seina seest. Seinas on luuk ja luuk käib lukus ka. Luugi peab üles tõmbama, siis tuleb kaera. Päris mugav ja huvitav, kuigi oht on ka surnuid hiiri leida.. Siis me jagasime kaera ja soola ja mineraale ja prixi kõik tüdrukud koos. Me jagasime Janikaga prixi ja kaera. Kui sellega ühelpool, pühkisime ühe varustuseruumi ära ja siis vaatasime, mis hobused kuhu koplisse homme lähevad + ööheina andmine.
21. november
Hommikul kohe hobused välja, viisin 2 hobust. Tegime boksid, jõudsin teha 6 boksi. Siis pühkisime põrandad ja läksime sööma. Tagasi tulles tõin sisse 4 hobust ja 1 välja. Kuppi pois. Vaatasime Janikaga ka söötade koguseid, palju midagi saadakse ja oligi kõik.
PÄIVÄTALLI
Talli jõudes hakkasime heina jagama. Kui hein sai jagatud, pühkisime põrandad ja läksime sööma. Tagasi tulles vahetasime hobused, tõin siis 3 hobust ja välja viisin 1-e. Siis pühkisime jälle põrandaid, kus vaja oli, vahetasin suuliste pesemise jaoks mõeldud ämbri vee ära ja siis oligi kõik valmis. Täna on päris nobesti tööd valmis saanud.
ILTATALLI
Hobuste vahet, 2 hobust sisse, 1 hobune karusselli, tegime bokse, jõudsin teha 3 + 2 kärutäit turvast Saimaale, jagasime Janikaga kahekesi silo ja siis pühkisime põrandad, tõin karusellist 1 hobuse, jagasime leset, tegime jälle juurde, pesime nõud, hobused toodi sisse, pühkisime põrandad ja kõik sai valmis.
Sunday, November 21, 2010
20. november
Tore oli taas vara ärgata. Olen sellega juba harjunud, kuigi peale puhkepäevi on ikka natuke raskem ärgata.
Talli jõudes ikka hobuste välja viimine. Viisin välja 1 hobuse + 1 hobune karusselli. Siis hakkasime bokse tegema ja kuna on nv, tuleb kõik boksid teha, seega jõudsin kokku teha 8 boksi. Kui boksid valmis, pühkisime põrandad ja läksime sööma. Tagasitulles tõin sisse 1 hobuse ja viisin välja 2 hobust. Pühkisime taas põrandad, võtsin kuppid pois ja oligi kõik valmis. Vaatasime veel Janikaga miinimum ja maksimum kaerakoguseid, mida hobused päevad jooksul saavad ja sama ka heina/siloga.
PÄIVÄTALLI
Jagasime silo ja panime käru õhtuks täis. Järgmiseks pühkisime põrandad ja jagasin ka porgandeid. Siis saime lõunat sööma minna ja lõpetades hobuste vahetamine- sisse tõin 1 hobuse ja välja viisin 2 hobust. Siis jälle pühkisime ja oligi kõik.
Käisime veel koolisõidu kliinikut vaatamas, üks poni oli väga äge. Pikendas, tegi galopipiruetti, küljendas, õlad sees jms. Väga kihvt nägi välja. Tüdruk oli mingi max 12a. Vahva igaljuhul. Täna ja homme on koolisõidukliinik neile, kes tahavad kuskile koondisesse saada, täpselt ei tea selle kohta.
ILTATALLI
Hobuste vahetam, 2 sisse, 1 välja. Boksid, 6 boksi, heina/silo jagamine- meie jagasime kahekesi silo siis pühkisime põrandad, lese jagamine, tegime ise ka väikse koguse lese valmis, pesime nõud, hobused sisse, pühkimine.
Thursday, November 18, 2010
17. november
Nagu ikka, samad tööd. Talli jõudes läksime tahvli juurde ja vaatasime, keda välja viia. Viisin kokku välja 3 hobust. Järgmiseks tegin oma boksid ära + 2 boksi veel lisaks. Siis pühkisime natuke ja läksime hommikust sööma. Lõpetades tõin sisse 3 hobust välja viisin 2. Jälle pühkisime vahekäike ja kuna meil on homme ja ülehomme vabad päevad, siis pidime ka oma boksiseinad, soola, künad, jootjad puhtaks pesema. Kui sellega lõpetasime, läksime maneesitalli bokse ümber keerama. Boksid valmis, siis kastsin põrandad, pühkisime ära ja siis Janika tõi pesemise jaoks vajalikud vahendid ja pesime jootjad ära. Jootjaid peseme siin meie tallides iga nädal. Kui sellega valmis, läksime põhitalli tagasi ja aitasime heina jagada. Pühkisime ka põrandaid veidi ja siis läksime sööma. Tagasi tulles vahetasime hobused. Sisse tõin 3 ja välja viisin 1 hobuse. Pühkisime jälle põrandad, jagasime porgandid, võtsime künad boksidest välja ja oligi valmis.
Kui tööd said tehtud, otsisime Evat. Ta näitas meile täna esmaabivõtteid. Mida teha siis, kui hobusel on jalal haav ja paistes või kui tal on mädapaise kabjal lahti lõigatud, mähised jms. Rääkis ka veel sellest, mida teha sellise hobusega, kellel on joodi vastu allergia. Saime ise proovida “mähiseid“ teha. Vahepeal tuli Mauri ka meie talli, tegi Goliati jalad korda. Siis oligi kõik ja me läksime koju.
Tuesday, November 16, 2010
16. november :)
AAMUTALLI
Talli jõudes hakkasime kohe hobuseid välja viima. Viisin välja 2 hobust ja siis hakkasime bokse tegema. Kaevasin oma boksid läbi, vedasin turvast ja siis kastsin vahekäigud. Saime hommikusöögile minna ja tagasitulles vahetasime hobused. Tõin sisse 4 hobust ja välja viisin 2. Saime natuke pühkida ja siis Lennu kutsus meid ka kuulama seda, kuidas nende jootjaid vaadata, et kas on kõik korras ja kui ei ole, siis mida tegema peab. Pärast käisimegi ratsakoolis kõik boksid läbi, et kus ja kuidas jootjad töötavad. Samal ajal kuulsime hirmsat mürglit valmennustallis. Vanemad õpilased läksid ees ja me kohe järgi ja nägime, et üks hobu oli seinale jäänud. Lennu helistas omanikule(keda kätte ei saanud), 1 rahustas hobust ja siis hobune oli rahulik, aga mingi hetk rabeles end kuidagi püsti. Kakti ei paistnud õnneks midagi olema. Eks omanik hiljem siis kuuleb ja uurib ise.
Kui jootjad olid ära vaadatud, küsis Janika Kaisalt, mida me teha võiksime ja saime teha just seda, millest me mõtlesime!! Kaisa andis meile kaks hobust, et puhastaks ja vaataks neid. Nii tore. Lõpuks saime siis hobusega tegeleda ka. J Mina toimetasin Prisillaga ja Janika Nannaga. Algul Prisi arvas, et on trenni minek ja hõõrus hambaid vastu trelle ja lõksutas veidi. Lõpuks sain aru, et ma lihtsalt puhastan ja sügan teda. Vaatasin keha üle ja kõik jalad- kõik oli ok. Vahva mära on, parajalt tujukas vahest ja samas väga armas, uudishimulik ning pugeja. Täielikult nautis, kui teda näo pealt silitasin. J Ronis põue mulle oma ninaga.
Nüüd olid meie tööd tehtud ja me läksime opistohalli trenni vaatama- meie talli 3 hobust tegid trenni(Omora, Lamaro ja mu lemmik Pelle). Hüppetrenn. Algul tegid hobused soojaks, siis tegid erinevaid huvitavaid latiharjutusi, nii et oli 4 takistust ja traavisid ringiratast ja hiljem ka galopis. See aitas hobuseid koondada ja tähelepanelikumaks teha. Hüppasid veel ka nii, et hüppasid selle ringi ära, siis tuli abilatiga süsteem, kuskil 6 fuleed ja siis lattaed. Midagi sellist:
Kengitys. APPI, SUPERÄGE oli tänane tund! Me saime ise kõike proovida. Kes sai raua alt kiskuda, värkida, naelu lüüa, löödud naelu/kapja korda teha jms. Niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tore oli. Mina sain siis kabjanuga esimest korda kasutada ja naelu sisse lüüa esimest korda ja löödud naelu korda teha esimest korda. Kõike tegingi esimest korda. J Mõni asi tuli lihtsamalt, mõne asjaga tuli veidi harjuda(nt kabjanoa kasutamine, kui palju lõigata kabjakiilu, talda jms). Ma olen nii vaimustuses sellest kõigest, see on nii huvitav. Ma varem küll ei arvanud, et see nii huvitav on. Aga nüüd, kui ise proovida sain, ma tunnen, et see on mu jaoks väga huvitav ja ma tahan selle kõik selgeks õppida. Mauri muidugi ka ütles, et tule siis siia õppima ja ma ütlesingi, et TULEN! Mul tiirlevad nüüd peas sellised mõtted, et võikski tulla, aga ma pean uurima veel, mis ja kuidas siin asjad käivad, kui kaua jne. Meil kõigil on väga hea meel, et meil selline õpetaja on. Me saame alati väga palju naerda, aga me saame ka väga palju uusi teadmisi. „Käib töö ja vile koos...“ nagu öeldakse..
Järgmine nädal saavad siis teised värkida, kes täna raudu alt võtsid ja vastupidi. Hobune oli küll väga tubli, üle 3-e tunni seisis seal. Kahju, et nii kähku need tunnid seal lähevad. Nii põnev on seal lihtsalt. J
Nüüd varsti lähme sauna ka Janikaga, vb tuleb keegi veel.
Moika!
Monday, November 15, 2010
15. november
AAMUTALLI
Täna taas hommikul talli kella 6-ks. Alustasime kohe hobuste väljaviimisega. Viisin välja 2 hobust. Järgmiseks ikka bokside tegemine, tegin 2 enda boksi + 1. Siis pühkisime vahekäigud ja läksime sööma. Tagasi tulles vahetasime hobused. Tõin sisse 2 ja välja viisin ka 2 hobust. Nüüd tuli meie kauaoodatud esimene tõeliselt suur heinakoorem- 10 000kg. Kuhi oli 4 meetrit kõrge, 3m lai ja kuskil 8-9m pikk, 1 pakk kaalub kuskil 15-20kg. Nemad nimetavad neid poika paalideks ehk siis tõsised poiste pakid, aga naised toimetavad nendega. J Sellega läks tükk aega, aga me olime väga tublid ja täna jõusaali minema ei pea!
Panime lahtise heina ka kokku kottidesse, et õhtul kohe anda saaks ja siis jälle pühkisime. Abiruumid pühkisin ka ära lisaks vahekäikudele ja siis korjasime kuivanud tekid kokku ja panime ära. Peale seda rääkisime Lennuga tuleva nädala graafikust. Järgmiseks andis ta meile uue ülesande- valmennustallis paar boksi läbi kaevata ja jootjad puhtaks pesta. Tegin seal 3 boksi. Hommikutall kestis siis 6-st kuni 11-ni.
Käisime söömas ära ja siis läksime kengityse majja. Kõigepealt värkis Mauri ühe shetlandi ära ja siis tutvustas meile hobuse jalga. Reaalset jalga. Võttis kuskil külmast hobuse jala, selline suur, külmaverelise oma ja eemaldas siis skalpelliga naha ära. Nägime oma silmaga hobuse sirjutaja, painutaja kõõlust, erinevaid jala osasid, luid- nt sääreluud, seesamluid, sõrgatsiluud, kabjaluud jms. Väga huvitav oli igaljuhul. Saime hobuse koha pealt jälle targemaks, sest paberilt õppides ei saa asi ealeski nii selgeks. Reaalselt kõiki neid osasid eraldi nähes ja katsudes saab asi palju paremini selgeks. :) Me kõik jäime väga rahule nende tundidega. Super! Homme õpime õiget/head tööasendit raudade eemaldamisel/panemisel ja värkimisel ning saame ise seda teha ka proovida. Kindlasti tulevad huvitavad ja väga kasulikud tunnid taas!! :):)
Sunday, November 14, 2010
13 ja 14 november
Friday, November 12, 2010
12. november
PÄIVÄTALLI
Täna saime taas kauem magada, aga talli läksime siis, kui päivätall algas ehk siis 11:15-ks. Andsime hobustele heina ja silo ning pühkisime põrandad. Jagasime porgandeid ka. Sellega algas meie lõuna ja tagasi tulles vahetasime hobused. Tõin sisse 2 hobust ja välja viisin 1 hobuse. Taas pühkisime põrandad ja kõik sai valmis.
ILTATALLI
Talli jõudes vahetasime kohe hobused. Sisse tõin 2 ja välja ka 2 hobust. Siis tegime oma boksid korda ja ka teiste õpilaste, keda nv pole. Kokku tegin siis 3 boksi. Vedasin igasse boksi turvast ja siis hakkasime heina jagama. Jagasime ühes vahekäigus jälle kahekesi heina ja pidin ühele hobusele kastma ka seda. Kaalu pole ka enam vaja, ainult vahest kontrolliks ja nende hobuste puhul, kellel tuleb igakord heina kaaluda. Järgmiseks pühkisime põrandad ja siis jagasime lisasööte- seekord siis esimest käru ehk ainult leset ja vitamiine + pellava + kalamaksaõli. Teine käru on kaera ja täissööda oma. Kui sellega valmis, sai kell nii palju, et võis hobuseid sisse tooma hakata. Tõin sisse 2 hobust. Kõik tekid oli märjad, seega panime kuskil tosin neid kuivama. Käisime tegemine kähku ka maneežist sõnnikuhoidjat tühjaks ja oligi kõik valmis. J
Homsest 2 vaba päeva, mis pole kuigi vabad, sest meil on see veterinaaria teema ja western. Äge ikkagi.
11. november
11. november
PÄIVÄTALLI
Täna saime kauem magada ja pidime talli minema 12-ks. Väga mõnus oli end välja magada. Talli jõudes palus Kati meil Nannale külmakott jala ümber panna 5-ks minutiks. Tegime selle ära ja siis tuli Lennu ning ta seletas ja näitas, kuidas boksiseinu, jootjaid, trelle, künasid puhastada/pesta ja ka soola “pesta“. Kell sai juba nii palju, et algas hobuste vahetamine, ma viisin 1 hobuse välja. Järgmiseks pesime boksiseinad ja muu boksis oleva puhtaks, mõlemad saime 3 boksi(2 enda + 1 veel). Peale seda oli meie ülesanned 4 valmennustalli boksi korda teha(hein ära, junnid, märjad kohad, boks ümber keerata), mõlemad tegime 2. Kui sellega ühelpool, oli vaja 3 ämbritäit harju ja muid puhastusevahendeid pesta. Kui see valmis sai, võisime ära minna. Läksime sööma ja siis koju ning kuskil tunni aja pärast talli tagasi.
ILTATALLI
Hobuste vahetamine algas, tõin sisse 2 hobust ja välja viisin ka 2. Siis tegime oma boksid puhtaks ja siis viisime mõnele hobusele vett(3 hobust), kes jootjast juua ei taha. Pühkisime ka pesuboksid puhtaks ilusti. Kell sai nii palju, et saime hobustele süüa hakata jagama. Täna jagasime silo. Kui siloga valmis sai, jagasime ka heina. See töö tehtud, pühkisime põrandad ja jagasime leset jälle. Teised hakkasid hobuseid sisse tooma ja Kaisa küsis meie käest, kas tahame kaera ise jagada. Nii me siis tegimegi, et Kaisa seletas meile üle jälle, lükkas käru ja vaatas, kas teeme õigesti. See asi hakkab juba selgeks saama ja usun, et ei ole palju puudu, kui juba üksi saame seda jagada. J
Iga esmaspäev ja neljapäev saavad hobused ka mingit vitamiini.
Järgmiseks panime heina kottidesse hommikuks valmis ja kärude peale ka. Nüüd oli kõik valmis ja saime koju minna.
Wednesday, November 10, 2010
10. november
AAMUTALLI
Talli jõudes viisime ühe hobuse välja ja oligi kõik selles tallis. Kuna täna on meil täitsa paari cm-ne lumi maas, ei saanud osad hobused ka välja minna, sest neil pole griffe. Mõnel olid grifid ja nemad said välja. Ilmselt kohe hakatakse kiiresti griffe panema. Selles tallis me rohkem midagi tegema ei pidanud hommikul.
Läksime maneesitalli. Seal tallis peatuvad võistlustel osalevad hobused, seal on 26boksi. Neil on selline süsteem, et kõik peavad enda järel boksi puhtaks tegema, kui lahkuvad ja kui pole puhtaks tehtud, saadetakse neile arve. Puhastamata boks- palju märgu kohti ja junnihunnikud. See toob kaasa 50 eurose arve. Ju siis soomlastel on palju raha, nagu ka üks tallimestari Kati ütles. Meie pidime boksid siis üle tegema korralikult ja ümber keerama vajadusel(tegin kokku 11 boksi selles tallis). Vahepeal käisime hommikusööki söömas ja tagasi tulles tegime üleval tallis ehk oma tavalises tallis oma boksid puhtaks(2), vedasin turvast ja siis alla tagasi. Pühkisime vahekäigu, sõnnikuhoidla esise ja abiruumi.
See tall on muidu väga ok, aga kui seal boksis olla, tekib selline vangla tunne veidi. Bokside vaheseinad on betoonist ja seal on umbes 15-20cm läbimõõduga auk, läbi mille hobused üksteist nuusutada saavad. Trellid on peaaegu maast laeni.
Vedasime ka prügi suurde prügikasti ja siis panime uksed lukku ja oligi valmis. Jootjad on teistsugused. Kui nõu tühjaks saab, hakkab vesi tööle ja tuleb teatud kõrgusele. Kati küsis meie jootjate kohta Eestis ja ütles, et sellised jootjad on neil lehmadel.
Tegime hobustest ja hobustega koos veidi pilte ja liikusime põhitalli poole. Pidime Valmennustallist ka prügikastid tühjaks tegema. Karussellis olevad hobused, eriti üks hall, kartsid seda väga. Me siis liikusime väga vaikselt, sest see hall oleks muidu sealt läbi või üle jooksnud.
Järgmiseks näitas Lennu meile taas Nannat, kellel on vasaku esimese jala kõõlus paistes. Ta sidus selle koha ümber külmakoti kuskil 15-20 minutiks. Siis pakkus meile võimaluse vaadata hammaste raspeldamist. Neil on lisaks pähe/suhu käidavatele raudadele mingi teistsugune asi, mis läheb suhu ja hoiab ka suud lahti. Kui olime Trulli rapseldamise ära vaadanud, tegime olmeruumidest, tallidest pilte(varustus- tekid, valjad, sadulad jne).
Trenn:
Täna oli siis meie esimene kauaoodatud trenn. Meie hobused, kellega sõitsime, on kolmandas tallis ja kolmandas koridoris. Meie grupp jagati kaheks. Mina ja Anneli sõitsime Jenaga- vahva soome mära, väike püss ja super mugav, boksis veidi tujukas ka. Puhastasime ja panime valmis ning mina läksin siis esimesena. See tähendas seda, et sain III talli juurest minna seljas Opistohalli. Maneeži jõudes viskasime joped seljast, tegime sammu ja üleminekuid(samm, peatus, samm...). Kui hobu oli juba natuke nö selgem meie jaoks, alustasime traaviga. NO mine metsa, kui mugav traav!! Väga mugav, hea tempo ja rütm, hästi kiva, nagu Jena kohta ütles meie talli õpilane. :) Ta oli tõesti väga vahva. Tahtis hirmsasti edasi liikuda ja ma siis pidin palju poolpeatusi tegema alguses. Minu viga, mida treener kohe nägi, oli see, et ma ei hoia nagu rinda ees. Ma tean, et see on mul probleemiks ja väga hea, et ka tema kohe sellest aru sai. Ma peaks nö “uhkemalt“ ringi käima, rind ees. Muidu oli päris ok ülejäänud asjad.. Tegime ka täisistakus traavi, mis oli väga mugav. Siis tuli galopi aeg. Alustasime maneeži otsas peegli ees ja tegime ringi, peegli ees üleminek traavile ja siis samm. Algul läksin läbi traavi galopile, aga pärast juba sammust. WOW, kui mugav ja mõnus galopp. Selline tunne nagu jääkski lendama. Muidugi tahtis ta minema kihutada ja ma tegin taas poolpeatusi ja ta oli kohe väga kuulelik, tähelepanelik ning rahulikum. Kokku kestis see kuskil pool tundi ja siis sõitsid teised. Tagasi kõndisid nemad seljas. Meie hobune tuli kiiresti lahti võtta, sest ta läks sepikotta. Tegime siis nobesti asjad korda ja saigi kõik valmis ning läksime koju tagasi.
Kella 16:00 algas kooli õpilaste vahel takistussõiduvõistlus. Algul oli kõrgus kuskil 50-60cm, hiljem tõsteti teistele see kuskil u 70-80cm. Tund aega vaatasime Janikaga seda ja siis läksime sööma ja kui kõhud täis, läksime iltatalli tööd tegema.
ILTATALL
Vahetasime hobused, sisse tõin 1 ja välja ka viisin 1 hobuse. Sellele järgnes nagu ikka bokside puhastamine. Tegin oma boksid ära ja rohkem ei pidanudki tegema. Kui sellega asi ühelpool, pühkisime erinevad olmeruumid puhtaks, panime kuivanud tekid ja kaitsmed ära jms nipet-näpet. Kell sai juba nii palju, et tuli hobuseid söötma hakata. Jagasime Janikaga esimest korda täiesti kahekesi kuiva heina. Väga tublid olime. :) Järgmiseks pühkisime põrandad ja aitasin lisasöötasid jagada. Kõigepealt abistasin lese jagamisega ja hiljem aitasin Kaisal kaera jagada ja sain süsteemile ka pihta, millal,kes, mida saab(terve kaer, muljutud jms). Siis tõime hobused sisse, tõin 1hobuse ja siis võtsime künad ära ja kõik oli valmis. Piilusime maneeži, kus mõned tegid trenni oma hobustega ja siis otsustasime tüdrukutele appi jääda tribüüne pühkima ja maneeži kastma. Muusika pandi käima ja nii oli hästi vahva. Tüdrukutel oli väga hea meel, et me neil abis olime, sest said palju kiiremini valmis. Kui kuskil päeva jooksul vastu tulevad ja küsivad, kas me tuleme ka talli ja kui ütleme jaa, siis neil on nii hea meel, sest lisakäsi on alati juurde vaja. :) Nii toredad on kõik.
Kell sai 9 ja me lõpetasime ja tulime koju. Muide, me saame võimalus minna nv veel ka mingile veterinaaria üritusele, kus räägitakse söötadest, nende mõjust, koostamisest, hobuse hindamist tehakse vms. Täpselt ei saanud arugi tegelt, mida me seal kuuleme, aga midagi sellist. 1 veterinaar tuleb Lõuna-Aafrikast. :O
Jääme ootama. :)
Tuesday, November 9, 2010
9. november
AAMUTALLI
Tänane päev ikka samasugune, nagu kõik teised, ainult et iga päev on midagi uut juures. Hakkasime kohe hobuseid välja viima, viisin 2. Siis tegime bokse, oma bokse + teiste boksid, keda polnud tallis täna(kokku jõudsin teha ikkagi 2). Pühkisime põrandad, käisime söömas ja tagasi tulles tõin sisse 3 hobust ja välja viisin 3 hobust. Vahepeal hobuste vahetamisel tuli heinakoorem, millega taas kähku läks. Taas pühkisime põrandad ja panime tekid ära, võtsime künad ära ja kuna kõik oli valmis, saime Richardit natukeseks vaatama minna.
PÄIVÄTALLI
Kuna meil täna natuke teistsugune graafik, käisime enne teiste tüdrukute lõunasööki söömas ja seni, kuni nemad sõid, panime heina kottidesse hommikuks valmis, võtsime künad ära, kõik muu oli nagu valmis ja ei leidnud midagi muud teha. Kui teised lõunalt tulid, tõin sisse 1 ja välja ka 1 hobune. Taas pühkisime põrandad ja oligi kõik. Tõttasime sepikotta. Täna Mauri näitas meile enda hobuse peal rautamist ja värkimist. Väga huvitav on kõik ja mida rohkem me kuuleme ja näeme, seda huvitavamaks muutub. Mauri sobib meile väga hästi, ta tundub tore inimene ja teeb meiega nalja ka, nii et kõik saavad südamest naerda. Kuna ma muudkui kirjutan üles, mis ta meile räägib, nimetati mind sekretäriks ja siis ta vahvalt tahtis minu märkmiku lugeda ja millestki muidugi väga aru ei saanud, aga jäi mu joonistega rahule. J Väga super päev oli, nii palju targemaks sain rautamise, värkimise koha pealt. Ootan juba järgmiseid kohtumisi. JA HOMME SAAME RATSUTADA! J
8. november, vaba päev
Täna oli meie esimene vaba päev, mis ei olnudki nii vaba, sest ühikas viibisime vähe ja koguaeg oli midagi teha. Hommikul ei maganud ka kaua, äratus oli 7:30, sest Richard White ootas meid. Me nägime erinevaid hobuseid ja inimesi, kuidas keegi teeb. Nägime piaffet, passage’i, õlad sees, sääre eest astumist, galopi piruette, koondgaloppi jms, liikumised üldse olid paljudel väga head. Mõnda hobust vaatasid, siis silm puhkas kohe. Richardi jutt oli ka väga huvitav, kuigi vahepeal oli raske aru saada, mida ta mõtleb. Võinoh, saad aru küll, aga ei saa ka. Palju asju sai paberile kirja ja nüüd on vaja see lihtsalt läbi mõelda ja ümber kirjutada, siis saan tema “süsteemist“ paremini aru ka.
Kell 13.00 algas sepikojas esimene tund. Mauri(peaks olema õige nimi) rääkis meiega koguaeg soome keeles, mis oli väga hea, sest sain teada palju uusi sõnu ja muidugi enamusest jutust sain aru ka, ainult mõni üksik koht oli selline, kus kõik Triinule otsa vaatasid. J:P
Ta näitas ja rääkis meile erinevatest raudadest, erinevatele hobustele minevatest raudadest(traavlid, ratsahobused), special raudadest(plast, kumm jms) ja seletas meile palju, mis on hea ja mis pole ning kuidas on parem jne. Väga huvitav “tund“ oli.
See 1,5 tundi läks kahjuks kiirelt mööda ja liikusime kodu poole tagasi. Vaatasime veel Richardit ja peagi läksime koju tagasi, sööma ja netti ja pesu pesema panema. Õhtu mööduski vaikselt ja homme on meil taas Mauriga 1,5 tundi. Ta näitab meile rautust, värkimist ja järgmine nädal teeb meile hobuse jala(kabja osa just pigem) selgeks ja vb, kui endale õiged jalanõud leiame, saame ka ise proovida. J SUPER ju J
Monday, November 8, 2010
7. november
AAMUTALLI
Hommikul ikka samasugused tööd, nagu igapäev. Hommikul viisin kohe siis välja 3 hobust ja alustasime bokside puhastamisega, mida jõudsin 7tk teha. Peale seda saime sööma minna ja tagasi tulles tõin sisse 3 hobust, välja viisin 1 ja pühkisin põrandaid. Järgmiseks võtsime künad ära, kellel vaja. Täna saime ka pestud/puhtaid või kuivanud varustust(suojat-kaitsmed, valtrapid, pehmendused) oma kohtadele ära panna.
Trulli on äge soome hobune. Silitasin teda seal boksis ja sügasin, talle nii meeldis see. Kui lõpetasin sügamise, hakkas mu kätt nospeldama, et uuesti sügaks. Ja nii mitu korda. J
Peale töid mõtlesime ka soojendust vaatama minna. Oli näha mõnda juba tuttavat nägu. Läksime ka võistlust vaatama, mis kestis vähe, sest jõudsime parkuuri lõpuks kohale.
Meie tallimestari hobune Omppu(Ometepec- Orly Chin De Muze esimene varss peaks olema) on väga vahva. Juba vist esimesel päeval nägime, kuidas ta Goliatiga musutas. Ajas keele suust välja ja nii nad musutasidki. Hästi armsad olid. Täna siis läksin teda silitama. Hakkas limpsima mu kätt, ajas keele välja ja siis ma katsusin ta keelt ja talle nii meeldis see. Hoidiski keelt lihtsalt suust väljas. Tõsiselt selline armastotu hobu tundub. J
PÄIVÄTALLI
Andsime hobustele silo, pühkisime põrandad ja läksime lõunale. Tagasi tulles vahetasime hobused. Tõin sisse 3 hobust ja välja sain 1 viia. Jagasime ka porgandeid. Täna tegime Janikaga peaaegu kõike koos- valisime need hobused, kes käivad koos koplis ja nii me siis toimetasime. Pühkisime põrandad ja kõik oligi juba valmis.
Läksime võistlust ka veel vaatama, ei saa ju võimalust kasutamata jätta. Ma ei usu, et hakkaks Soome ise sõitma selleks, et Winter Show’d vaadata. Ponid sõitsid 115cm parkuuri. Eestist pärit Epstein sai 4 karistuspunkti ja jäi vist 4.-ks või 5.-ks. Ilus sõit oli ja me elasime Janikaga kaasa. J
ILTATALLI
Igaõhtused tööd algasid. Hakkasime hobuseid sisse tooma ja välja viima. Täna sain tuua 2 sisse ja 2 välja. Sellele järgnes bokside tegemine(5b) ja kui valmis sai, alustasime söötmisega- jagasin heina ainult. Päris hästi tuleb juba ilma kaaluta ka välja. J Nüüd jäi veel põrandad pühkida ja mõni tekk ära panna, künad boksist välja võtta. Rääkisime ka Lennuga tulevast nädalast, et me ei pea olema terve päeva, vaid teatud kellaajast teatud kellaajani. Tegime nö väikse graafiku, millega väga rahul oleme.
Kuna täna oli Winter Show viimane päev ja õhtul kell 20:15 algas 140cm parkuur, läksime me kohe peale talli seda vaatama. Mõni hobune oli ikka tõsiselt suur. Mõni võistleja sõitis mitme hobusega. Mulle väga meeldis vaadata neid sõite, elasime kaasa ka Tederile. Ma isegi filmisin teda. Üritan ka üles panna, kui rohkem vaba aega leian. Eriti meeldis meile see, kuidas mitmed ratsanikud käitusid, kui hobune tõrkus või latte maha ajas. Nad olid rahulikud ja mõistlikud. Rahustasid hobust jms. Just sellised vanemad. Noori oli küll jube vaadata päeval. Sakutasid suust ja kannustega ribidesse.. Aga muidugi mitte kõik. Vanemate sõitjatega oli hoopis vastupidi. Sõitu oli lihtsalt mõnus vaadata..!! Hobune tõrkus, siis prooviti rahulikult uuesti ja kui jälle, et järgnenud selle karistust. Kui ratsanik sai aru, et ei ole täna tema hobuse päev, jättis sõidu katki.
Selline elamus. Homme on veel ägedam päev! WHITE tuleb juu! J
Saturday, November 6, 2010
6. november
AAMUTALLI
Talli jõudes hakkasime kohe uurima, keda välja viia. Hommikul viisin välja 2 hobust(ka hein), kellest 1 läks karusselli. Esimest korda Janikaga saime seda täiesti üksi teha- tema tõi ühe hobuse ja mina teise ja saime masina ise tööle panna.
Peale vedamist hakkasime bokse tegema. Täna tuli teha jälle kõik boksid, sest nädalavahetusel on vähem õpilasi tallis ja siis peame tegema nende boksid ka. Mina jõudsin täna 6 boksi teha.
1 boks oli Olga oma, see hammustav hobu. Sidusin ta kinni ja ta seisis väga viisakalt oma nurgas ja sõi heina. Silitasin teda ja jälgisin ning ta ei teinud kordagi tigedat nägu. Ma juba arvasin, et hakkab kohe midagi tegema, aga ta oli väga armas ja viisakas. Teda ei häirinud ka see, et ma tagumikust teda lükkasin.
Saime minna hommikusöögile ja peale seda tõin 1 hobu sisse, välja viisin 2 hobu. Järgmiseks hakkasime pühkima ja oligi aamutallis kõik.
Olime kuskil tund aega Opistohallis ja vaatasime Winter Show 2010 100cm parkuuri. Hobused on kõik väga erinevad ja isegi 2 soome hobust nägime ära. Hästi vahvad sonsud on.
PÄIVÄTALLI
Talli jõudes hakkasime kohe toimetama. Võtsime ämparit ja hakkasime silo jagama. Järgmisena pühkisime põrandad ja läksime lõunale. Lõunalt tulles tõin sisse 2 hobust ja välja viisin ka 2 hobust. Siis pühkisime põranda jälle, puhastasime väljast soppa/liiva ja sõnnikut ära(võistlustel liigub talli juures palju hobuseid maneeži ja ka talli ees). Nägime ka hobuse klippimist.
Algas vaba aeg ja me läksime jälle võistlust vaatama, kuigi uut parkuuri alles sätiti paika ja seega me võistlust ei näinud, sest pidime kell 14:00 Ullaga kokku saama. Rääkisime juttu ja ta tutvustas meile Matti Kuusi(kohtunikekogu president vms, ei oska öelda, kuidas nad teda siin täpselt nimetavad, aga midagi sellist- väga tähtis tegelane igaljuhul). Matti rääkis meile sellest koolist ja eelkõige võistlustest- kes korraldavad, kuidas asi käib. Ta näitas meile ka Opistohalli kohtunike ruumi. Seal on kasutuses ikka päris peened süsteemid. Arvutis on mingi oma programm, kus aeg jookseb ja kirjutatakse vead jms. Teeb elu mugavaks, samas kirjutatakse ka paberile igaksjuhuks, nagu ikka. Peale seda vaatasime võistlust veel(120cm parkuur) ja hakkasime õhtutalli ootama.
ILTATALLI
Talli jõudes ikka hobuste vedamine. Talli tulles tõin sisse 1 hobuse ja viisime Janikaga koos jälle 2 hobust karusselli(kelle kuskil poole tunni pärast sisse tagasi tõime). Siis tegime bokse, mina jõudsin teha 6. Peale seda sain seal tallis esimest korda heina kasta ja seda jagada. Hiljem jagasin ka ratsastuskoulus heina(ja vahest juba ka ilma kaalumisetaJ). Nüüd oli vaja põrandad pühkida ja kui valmis sai, jagasin leset mõnele hobusele. Kell sai nii palju, et oli vaja hobused sisse tuua. Tõin sisse 2 hobust ja pühkisime taas põrandad ning saimegi valmis! Homme veel tööd vaja teha ja siis saame 1 päev puhata.
Friday, November 5, 2010
5. november
AAMUTALLI
Kirjutan seekord juurde ka ajad, millal mingi tall nö toimub. Aamutalli algab 06:00 ja lõpeb umbes kell 09:00 ja vahepeal on ka hommikusöök. Päivätalli algab kell 11:15 ja lõpeb kuskil 13:15, vahepeal on ka lõunasöök. Iltatalli algab kell 17:30 ja lõpeb 20:00. Õhtusöök on enne talli minemist.
Eilne tööpäev andis hommikul natuke tunda- väheke raskem oli sooja teki alt välja tulla ning mõned lihased ka valutasid rohkem(rohkem, sest üleeilsest jõusaalist tundsime eile oma lihaseid juba päris hästi).
Esimese asjana viisin esimest korda üksinda ühe hobuse välja koos heinakotigaJ. Järgmiseks hakkasime heina jagama. Janika jagas Maijuga heina ning nende käes oli kaal, siis ma pidin kätega kaaluma. Muidugi lasin ma meie tallimestaril Eval üle kaaluda, palju see kogus on. Eks see nõuab veel palju harjutamist.
Peale heina jagamist hakkasime bokse puhastama, minul ongi nüüd need kaks boksi terve see aeg- Patu ja Saimaa boksid. Tassisin ka turvast Patule 1 käru ja Saimaale 2 käru(kuigi neil ei tundunud vaja minevat seda). Nädalavahetuseks(reedel) pannaksegi rohkem, sest siis ei pea nädalavahetusel turvast juurde panema ja see hoiab aega kokku. Nädavahetustel on tihti võistlused ja siis on palju teisi hobuseid ka tallis, kelle eest vaja hoolt kanda. Selleks on seda turvast nii palju vaja panna.
Turvast ja saepuru hoiustatakse ühes kohas, saepuru on väga vähe, sest ainult 1 hobune vajab seda. Turvast on nagu kaks kihti- matt + lahtine turvas, mõlemad on varieeruvad. Matt on umbes 7-9cm ja lahtine turvas samuti umbes 7-9cm. Kokku siis ligikaudu enamasti 15cm. Hobustel on nii hea olla, magavad nii mõnusalt. Panimegi tähele, et kui nad pikali olid, oli lahtine turvas täiesti laiali, igalpool jalgade peal, aga kuna matt on tugev all, ei ole neil väga võimalust ennast vigastada pikali minnes.
Turvas sai veetud, kastsin põranda ja hakkasin pühkima. Peale seda saime hommikust sööma minna ja tagasi tulles tõin 1 hobuse sisse ja viisin 3 välja ja muudkui tekid, tekid, tekid. Veidi enne 8:30 tuli heinakoorem. Moodustati rivi ja sedasi sai asi päris kiiresti valmis.
Nüüd sai kõik valmis ja me rääkisime Evaga vabadest päevadest. Saime tuleva esmaspäeva ja nädalavahetuse vabaks. Väga tore!J Kell oli siis 8:45, kui vabaks saime ja tegime Janikaga väiksed skeemid ning kirjutasime üles, kus mis hobused on, et ei peaks ka koguaeg küsima, kus see hobune on.
PÄIVÄTALLI
Talli jõudes pidime natuke ootama ja varsti nägime Evat, kes ütles, et hakkame heina andma. Korraks saime aru, et peame kahekesi jagama, aga siis õnneks tuli 1 õpilane. Mina jagasin algul heina ja kui hein antud, hakkasime silo jagama. Polegi vist maininud, kuidas silo kogust mõõdetakse. On üks ämber, mis tuleb täis toppida ja peale ka veel natuke ja see on 1kg. Heina kaalutakse kottidega + kaal. Taas põrandate pühkimine ja lõpetades läksime lõunale. Tagasi tulles hakkasime hobuseid vahetama, tõin sisse 4 hobust. Vaikselt usaldatakse meid ka omapäi hobuseid tooma, aga muidugi küsitatakse, et kas teame kes on ja kas saame hakkama. Õnneks on tekkidel enamasti sildid küljes ja mõni hobu on juba tuttav ka.
Taas pühkisime põrandad ja siis saigi kõik valmis. Vaatasime veel hobuseid, mõned tundsin isegi ära juba. J
ILTATALLI
Talli jõudes hakkasimegi suht kohe hobuseid sisse tooma. Tõin sisse 3 hobust ja viisin ühe välja. Täna tuli teha kõik boksid õhtul üle ja ma jõudsin teha 4 boksi. Natuke oli vaja turvast vedada, aga kui päeval on tüdrukud oma boksid ilusti ära teinud(turvast vedanud nädalavahetuseks), polnud turvast rohkem vaja.
Hobune, keda välja viisin, oli Pelle. Tema nimi tähendab klouni. Kui ma õigesti aru sain, siis ta sai oma nime tagumiku järgi- tal on sealt kohati valge, väiksed laigud/täpid ja ta näeb hästi äge välja, mulle õudsalt meeldib. Käitus ka väga viisakalt, väga rahulik oli ja kui mina jäin seisma, seisis kohe ka tema. J
Peagi saime hakata heina andma. Tuleb ikka kaaluda ja kaaluda ning ilmselt varsti on asi ilma kaalutagi selge. Ma ise imestasin, et paar korda proovisin panna nt 1kg heina ja kui kaalusin, oligi täpselt 1 kg. Harjutamise asi.
Peale heina andmist said hobused kaera ja lisasöödad, meie vaatasime, õppisime ja võimalusel abistasime. Nüüd tulid ülejäänud hobused ka sisse, kes enne välja läksid.
Järgmiseks tuli veel vahekäigud pühkida ja oligi kõik valmis. Täna jõudsime juba veidi enne 8-sat valmis. Nüüd on kõik lihtsalt selgem ja teeme asju kiiremini. Jälgime hobuste sisse/välja käimise tahvlit ning töötame rohkem iseseisvamalt.
Blogid muutuvad ka veidi lühemaks nüüd, sest seletamist nii väga pole vaja enam teha(mis kuidas käib).
Heipa sõbrad J
Thursday, November 4, 2010
4. november
AAMUTALLI
Lühikeseks sissejuhatuseks nii palju, et me oleme Janikaga alates tänasest 2 nädalat tallis number IV.
Äratuskell helises 5:20 ja kella 6-ks pidime tallis olema. Selle ajaga jõudsime Janikaga väga ilusti riidesse panna, paar ampsu süüa, kohvi juua ja hambad pesta.
Talli jõudes andis tallimestari Kaisa juba kaera ja muid lisasööte ning hein oli ka antud(kell oli 10 minutit enne 6-te). Tutvusime Kaisaga ja rääkisime veidi juttu ning jäime õpilasi ootama, kes meid juhendama hakkasid. Minu juhendaja oli Maiju ja Janikat juhendas Tuija.
Esimese asjana hakkasime hobuseid valmis sättima, et neid välja viia. Mõnel oli vaja tallitekid ära võtta ja vihmatekid selga panna. Hobuseid tekitatakse siin väga palju, ainult mõni üksik ei käi tekiga väljas. Sees on tekid neil, kes on märjad(vihmast või trennist tulles) või klipitud ja mõni erand veel. Tekke pannakse ka vahvalt selga- eest on rihmad kinni ja võetakse tekk nagu kokku ühte kätte nii, et kui tekk on sul käe peal, siis sa näed oma sõrmi. Kõik hobused on sellega harjunud ja upitavad ise oma pead sealt avast läbi. See hoiab aega päris hästi kokku.
Meie tallis on ka 4 hobust, kellega tuleb ettevaatlik olla, sest nad võivad hammustada või lüüa. Nendeks hobusteks on Olga, Myrsky, Tuiske ja Sami. Teised on täitsa sellised mõmmikud enamasti, mõni teine teeb ka vahest nägusid. Kõik on muidu väga armsa ja hea iseloomuga, sõnakuulelikud.
Tallitööd, mis veel hommikul tegin, oli bokside tegemine. Enne seda viisin välja 3 hobust, siis tegin 2 boksi, pühkisime vahekäike ja saime hommikust sööma minna. Bokside tegemine on väga lihtne, boksid on väga ilusad ja puhtad- selline tunne, nagu hobune ei elakski seal. Nad teevad samamoodi, et korjavad junnid ja märjad kohad. Ääred tuleb tõmmata ära, aga terve boks on ühtlane, mitte nii, et ääred on turvasest vabad. Hobustel on hea matt jalge all. Boks keeratakse ümber 1 kord kuus ja seda tehakse tavaliselt kolmapäeviti.
Peale hommikusööki läksime kohe talli tagasi ja tõin 2 hobust sisse ning ühe vahva poni viisin välja. Siis tuli jälle pühkida. Järgmiseks panime kuivad tekid kokku, võtsime künad boksidest välja(ukse peal oli kirjas kuppi pois), kellel vaja. Nüüd aitasin hobust hoida, kui Maiju talle silmarohtu pani.
PÄIVÄTALLI
Talli jõudes nägime, et tööd teevad uued õpilased. Hommikul, lõunal ja õhtul pididki erinevad grupid tööd tegema. Mina sain nüüd võimaluse lõunaheina jagada. Siin käib kõik väga täpselt kilode kaupa ja mõnel hobusel tuleb lausa igakord kaaluga kaaluda heina. Isegi siis kui oled juba seda tööd kaua teinud ja oled täpne. Kaalusin hoolega heina ja sain natuke juba aru ka, kui palju on nt 2 kilo heina. Peale heina andmist jagasin porgandeid ja kui valmis sai, algas lühike paus.
Pärast väikest pausi tõin 2 hobust sisse ja 1-e viisin välja. Siis pühkisime taas põrandaid ja kui valmis saime, oli kell 1 läbi ja mõtlesime Opistohalli minna trenni vaatama. Seal saime juhuslikult kokku Marise, Evely, Triinu ja Gretega. Meie pikem vaba aeg algas ja käisime Rauliga(mina, Maris, Evely) Forssas kummikuid ostmas. Tagasi tulles puhkasime, peagi läksime õhtust sööma ja sealt jälle talli ja algas...
..ILTTATALLI
Kõigepealt saime tuttavaks tänase õhtu tallimestari Lennuga. Rääkisime nii inglise kui ka soome keeles. Rääkis meile oma hobusest, kes on Eestist ostetud, kui too oli kuskil poole aastane. Peagi tulid järgmise grupi tüdrukud, kes kõik olid ka uued näod ja mina sain enda juhendajaks Pia, Janikat juhendas Hanna. Hobuste sissetoomisel sain oma esimese kogemuse siinsete “energy bunnydega“. Hobuse nimi on Larssi ja ta oli väga energiline. Teine hobune käis küll ees, aga ikka ta otsis nagu kedagi, silmad punnis ja kartis.. Tippis mu kõrval traavi, proovis natuke püsti tõusta, aga õnneks mida ligemale tall jõudis, seda normaalsemaks ta muutus.
Sisse tõingi ainult ühe hobuse ja välja viisin ühe vanema hobuse, kellele panin esijalgadele kalossid ja tagajalgadele kaitsmed, pähe läksid päitsed koos kuppiga- see on selline suukorvi moodi asi, et ta liiva süüa ei saaks(teiste hobuste puhul ka, et üksteist hammustada jms ei saaks) + tekk muidugi ja sellele hobusele läksid esijalgadele veel ka pinded. Tal pidid jalad väga korrast ära olema.
Bokse sain nüüd 2 tk teha, isegi nimekirjas olime õhtul olemas. Ilmselt need boksid jäävadki meie teha.
Järgmiseks hakkasime heina jagama. Seekord sain silo anda(säilö s.k.). Kogust mõõdetakse ämbriga. Kui see sai valmis, tulid muud erinevad tallitööd. Mina hakkasin siis sadula ja valjaste ruumi pühkima, veel ka tekikuivatus ruumi ja hiljem vahekäike jälle.
Peagi jõudis aeg sinnamaani, et hakati andma erinevaid söötasid- täissööt(ilma ja koos kaeraga), kaer(muljutud ja tavaline), lese e. klii, siis olenevalt ka päevast ja ajast(hommik-lõuna-õhtu) ka melassi ja täna(ehk siis neljapäev) antakse E-vitamiini, õli jne. Midagi saime selgeks, aga ise peab hästi palju uurima.
Rääkisime Leenuga homsest päevast ja nädalavahetusest ning tallist saime tulema kell 8 läbi veidi.
Ausalt, täna oli esimene tööpäev ja see polnud kõige lihtsam. Keelega pole probleeme. Räägime kuidas kunagi- kas soome või inglise keelt, segamini või eraldi. Soome keelt mõistame juba päris hästi tegelikult. Räägitakse pikad laused maha ja ilusti saab aru ning kui mõnest sõnast ei saa, siis saab küsida inglise keeles. Õnneks meile ongi antud tavaliselt sellised juhid, kes oskavad ka inglise keelt ja niisiis paneme proovile oma inglise keele oskuse ja arendame ka soome keelt. Väga toredad inimesed on ja palju on nalja ka saanud.
Kui oli töö aeg, siis tegimegi ainult tööd. Polnud sellist hetke ega küsimust, et mis nüüd? Koguaeg oli teha midagi, samas olid kõik väga usinad. Pausid olid ka ettenähtud aegadel.
Vot selline oli meie esimene õpetlik, töökas ja usin päev täna.. Kusjuures, paljud asjad polegi enam väga meeles. Pidin pikalt mõtlema, et meelde tuleks, mida ja millal tegin.. Nii palju uut infot lihtsalt..
Aga hoiame endiselt lippu kõrgel!
