Friday, November 5, 2010

5. november

AAMUTALLI

Kirjutan seekord juurde ka ajad, millal mingi tall nö toimub. Aamutalli algab 06:00 ja lõpeb umbes kell 09:00 ja vahepeal on ka hommikusöök. Päivätalli algab kell 11:15 ja lõpeb kuskil 13:15, vahepeal on ka lõunasöök. Iltatalli algab kell 17:30 ja lõpeb 20:00. Õhtusöök on enne talli minemist.

Eilne tööpäev andis hommikul natuke tunda- väheke raskem oli sooja teki alt välja tulla ning mõned lihased ka valutasid rohkem(rohkem, sest üleeilsest jõusaalist tundsime eile oma lihaseid juba päris hästi).

Esimese asjana viisin esimest korda üksinda ühe hobuse välja koos heinakotigaJ. Järgmiseks hakkasime heina jagama. Janika jagas Maijuga heina ning nende käes oli kaal, siis ma pidin kätega kaaluma. Muidugi lasin ma meie tallimestaril Eval üle kaaluda, palju see kogus on. Eks see nõuab veel palju harjutamist.

Peale heina jagamist hakkasime bokse puhastama, minul ongi nüüd need kaks boksi terve see aeg- Patu ja Saimaa boksid. Tassisin ka turvast Patule 1 käru ja Saimaale 2 käru(kuigi neil ei tundunud vaja minevat seda). Nädalavahetuseks(reedel) pannaksegi rohkem, sest siis ei pea nädalavahetusel turvast juurde panema ja see hoiab aega kokku. Nädavahetustel on tihti võistlused ja siis on palju teisi hobuseid ka tallis, kelle eest vaja hoolt kanda. Selleks on seda turvast nii palju vaja panna.

Turvast ja saepuru hoiustatakse ühes kohas, saepuru on väga vähe, sest ainult 1 hobune vajab seda. Turvast on nagu kaks kihti- matt + lahtine turvas, mõlemad on varieeruvad. Matt on umbes 7-9cm ja lahtine turvas samuti umbes 7-9cm. Kokku siis ligikaudu enamasti 15cm. Hobustel on nii hea olla, magavad nii mõnusalt. Panimegi tähele, et kui nad pikali olid, oli lahtine turvas täiesti laiali, igalpool jalgade peal, aga kuna matt on tugev all, ei ole neil väga võimalust ennast vigastada pikali minnes.

Turvas sai veetud, kastsin põranda ja hakkasin pühkima. Peale seda saime hommikust sööma minna ja tagasi tulles tõin 1 hobuse sisse ja viisin 3 välja ja muudkui tekid, tekid, tekid. Veidi enne 8:30 tuli heinakoorem. Moodustati rivi ja sedasi sai asi päris kiiresti valmis.

Nüüd sai kõik valmis ja me rääkisime Evaga vabadest päevadest. Saime tuleva esmaspäeva ja nädalavahetuse vabaks. Väga tore!J Kell oli siis 8:45, kui vabaks saime ja tegime Janikaga väiksed skeemid ning kirjutasime üles, kus mis hobused on, et ei peaks ka koguaeg küsima, kus see hobune on.

PÄIVÄTALLI

Talli jõudes pidime natuke ootama ja varsti nägime Evat, kes ütles, et hakkame heina andma. Korraks saime aru, et peame kahekesi jagama, aga siis õnneks tuli 1 õpilane. Mina jagasin algul heina ja kui hein antud, hakkasime silo jagama. Polegi vist maininud, kuidas silo kogust mõõdetakse. On üks ämber, mis tuleb täis toppida ja peale ka veel natuke ja see on 1kg. Heina kaalutakse kottidega + kaal. Taas põrandate pühkimine ja lõpetades läksime lõunale. Tagasi tulles hakkasime hobuseid vahetama, tõin sisse 4 hobust. Vaikselt usaldatakse meid ka omapäi hobuseid tooma, aga muidugi küsitatakse, et kas teame kes on ja kas saame hakkama. Õnneks on tekkidel enamasti sildid küljes ja mõni hobu on juba tuttav ka.

Taas pühkisime põrandad ja siis saigi kõik valmis. Vaatasime veel hobuseid, mõned tundsin isegi ära juba. J

ILTATALLI

Talli jõudes hakkasimegi suht kohe hobuseid sisse tooma. Tõin sisse 3 hobust ja viisin ühe välja. Täna tuli teha kõik boksid õhtul üle ja ma jõudsin teha 4 boksi. Natuke oli vaja turvast vedada, aga kui päeval on tüdrukud oma boksid ilusti ära teinud(turvast vedanud nädalavahetuseks), polnud turvast rohkem vaja.

Hobune, keda välja viisin, oli Pelle. Tema nimi tähendab klouni. Kui ma õigesti aru sain, siis ta sai oma nime tagumiku järgi- tal on sealt kohati valge, väiksed laigud/täpid ja ta näeb hästi äge välja, mulle õudsalt meeldib. Käitus ka väga viisakalt, väga rahulik oli ja kui mina jäin seisma, seisis kohe ka tema. J

Peagi saime hakata heina andma. Tuleb ikka kaaluda ja kaaluda ning ilmselt varsti on asi ilma kaalutagi selge. Ma ise imestasin, et paar korda proovisin panna nt 1kg heina ja kui kaalusin, oligi täpselt 1 kg. Harjutamise asi.

Peale heina andmist said hobused kaera ja lisasöödad, meie vaatasime, õppisime ja võimalusel abistasime. Nüüd tulid ülejäänud hobused ka sisse, kes enne välja läksid.

Järgmiseks tuli veel vahekäigud pühkida ja oligi kõik valmis. Täna jõudsime juba veidi enne 8-sat valmis. Nüüd on kõik lihtsalt selgem ja teeme asju kiiremini. Jälgime hobuste sisse/välja käimise tahvlit ning töötame rohkem iseseisvamalt.

Blogid muutuvad ka veidi lühemaks nüüd, sest seletamist nii väga pole vaja enam teha(mis kuidas käib).

Heipa sõbrad J

No comments:

Post a Comment