Wednesday, November 24, 2010

22. november

AAMUTALLI

Teen väikse sissejuhatuse selle talli kohta ka. Aamutalli algab kell 06.00 ja kestab umbes 08.00-ni. Kella 7-st saame hommikusööki. Päivätalli algab 11.30 ja lõpeb kell 13.00. Enne tööle tulemist käime söömas. Iltatalli algab 17.00 ja lõpeb 18.00(õhtusöök ka enne). Ööheina andmine algab 20.30 ja sellega läheb kuskil pool tundi, sest heinad on uste ees valmis.

Esimene päev siis uues tallis. Meie läksime I talli- traavlite tall. Meie tallimestari täna oli Mira, kes oli väga tore ja abivalmis ning näitas ja seletas palju.

Esimese asjana uurisime stende, et midagi aru saada, kuidas asjad seal tallis toimuvad. Siis tuligi Mira ja näitas meile, kus midagi on ja hakkasime bokse tegema. Me olime IV tallisosas, kus on kokku 14 hobust ja meid oli 4 + 2. Saingi teha siis ainult 2 boksi, sest teised olid juba valmis. Sõnnik visatakse talli otsast välja! Ja kui selle ukse lahti teed, siis oled maast umbes 7m kõrgusel ja pead selle käru sinna tühjaks valama. Vedasin 2 kärutäit turvast ka mõlemasse boksi.

Pühkisime põrandad, siis vaatasime tekiruumi ja panin Lembile teki selga, Janika pani kalossid jalga ja viisime Lissu ja Lembi välja päevärinne koplisse. Nüüd saime hommikusööki sööma minna ja tagasi talli tulles oli kõik valmis ja meil polnud enam midagi teha.

Üle tunni aja oli meil vaba aega ja siis me käisime teistes tallides niisama vaatamas, mis meie omad teevad. Nii tobe oli lihtsalt passida, oleme harjunud tegema kohe kõik jutti ära. Aga me ootasime, et kell 9 saaks, sest siis hakkasime 1,5a Iirisega tegelema(koos Miraga). Puhastasime teda, kusjuures jalgu ei saanud peaaegu üldse puutuda, sest ta esimese jalaga kas vehkis või tagumisega lõi taha ja üritas katsumise eest “põgeneda“. Väga hullult kartis igaljuhul..

Panime ta siis valmis, rakmed/valjad, talutamise ohjad, juhi ohjad jms. Mira siis juhtis ja meie kahekesi talutasime käekõrval, 1 ühel pool ja teine teisel pool. Alguses tegime 1 ringi ümber tallide, siis läksime muruplatsi peale- seal tegime ühte pidi ringe ja teistpidi ka. Talle hakkas vist küllalt saama, keksis, lõi takka, aga õnneks pärast oli ok. Tegime veel ühe ringi ümber tallide, siis tulime talli tagasi, võtsime lahti ja viisin välja tagasi. Nüüd saime puhkama minna kuskil tunnikeseks..

PÄIVÄTALLI

Tõime Janikaga hobused sisse, tema Lissu ja mina Lembi. Jõudsin natuke pühkida ja siis tuli Mira ja küsis, et kas tahame ise kaera jagada. Jagasimegi siis kaera/prixi ja see oli lihtne. Siin tallis(meie vahekäigus) hobused väga mingeid eriasju ei saa.

Kui kõik oli valmis, otsisime veel tegevust. Siin on päris palju seda, et ei ole midagi teha.. Kahjuks.. See tegevusetus tegelikult ei ole üldse hea. Läksime siis vinti(pööning, lakk vms) pühkima ja lõpetades viisin ühe hobuse välja- Jessica. Võtsime pinded maha, teki seljast, panime kalossid jalga, tagumised kaitsmed ka peale ja hobu oligi valmis ning viisingi ta siis välja. Pühkisime veel talli eest turvast ja junne ära ja saimegi minema.

ILTATALLI

Jõudsime talli 10 minutit enne algust ja kõik heinad/silo oli juba antud ja õhtuks valmis pandud ja me saime natuke pühkida. Tutvusime ka teise tallimestariga(Sisko) ja arutasime, et kuna meid on päris palju, võime junniringi teha. Jõudsin 2 boksi puhtaks teha ja siis oligi kõik. Siis hakkasid tüdrukud porgandeid jagama ja me ütlesime, et me tee itse ja nad olid muidugi nõus, naersid ja nii me saime siis ka porgandeid jagada natuke. Siis võis kaerakäru valmis panna, kopsikud võtta ja panime ka kaera juurde. Hea süsteem on- kaera saab seina seest. Seinas on luuk ja luuk käib lukus ka. Luugi peab üles tõmbama, siis tuleb kaera. Päris mugav ja huvitav, kuigi oht on ka surnuid hiiri leida.. Siis me jagasime kaera ja soola ja mineraale ja prixi kõik tüdrukud koos. Me jagasime Janikaga prixi ja kaera. Kui sellega ühelpool, pühkisime ühe varustuseruumi ära ja siis vaatasime, mis hobused kuhu koplisse homme lähevad + ööheina andmine.

No comments:

Post a Comment