AAMUTALLI
Lühikeseks sissejuhatuseks nii palju, et me oleme Janikaga alates tänasest 2 nädalat tallis number IV.
Äratuskell helises 5:20 ja kella 6-ks pidime tallis olema. Selle ajaga jõudsime Janikaga väga ilusti riidesse panna, paar ampsu süüa, kohvi juua ja hambad pesta.
Talli jõudes andis tallimestari Kaisa juba kaera ja muid lisasööte ning hein oli ka antud(kell oli 10 minutit enne 6-te). Tutvusime Kaisaga ja rääkisime veidi juttu ning jäime õpilasi ootama, kes meid juhendama hakkasid. Minu juhendaja oli Maiju ja Janikat juhendas Tuija.
Esimese asjana hakkasime hobuseid valmis sättima, et neid välja viia. Mõnel oli vaja tallitekid ära võtta ja vihmatekid selga panna. Hobuseid tekitatakse siin väga palju, ainult mõni üksik ei käi tekiga väljas. Sees on tekid neil, kes on märjad(vihmast või trennist tulles) või klipitud ja mõni erand veel. Tekke pannakse ka vahvalt selga- eest on rihmad kinni ja võetakse tekk nagu kokku ühte kätte nii, et kui tekk on sul käe peal, siis sa näed oma sõrmi. Kõik hobused on sellega harjunud ja upitavad ise oma pead sealt avast läbi. See hoiab aega päris hästi kokku.
Meie tallis on ka 4 hobust, kellega tuleb ettevaatlik olla, sest nad võivad hammustada või lüüa. Nendeks hobusteks on Olga, Myrsky, Tuiske ja Sami. Teised on täitsa sellised mõmmikud enamasti, mõni teine teeb ka vahest nägusid. Kõik on muidu väga armsa ja hea iseloomuga, sõnakuulelikud.
Tallitööd, mis veel hommikul tegin, oli bokside tegemine. Enne seda viisin välja 3 hobust, siis tegin 2 boksi, pühkisime vahekäike ja saime hommikust sööma minna. Bokside tegemine on väga lihtne, boksid on väga ilusad ja puhtad- selline tunne, nagu hobune ei elakski seal. Nad teevad samamoodi, et korjavad junnid ja märjad kohad. Ääred tuleb tõmmata ära, aga terve boks on ühtlane, mitte nii, et ääred on turvasest vabad. Hobustel on hea matt jalge all. Boks keeratakse ümber 1 kord kuus ja seda tehakse tavaliselt kolmapäeviti.
Peale hommikusööki läksime kohe talli tagasi ja tõin 2 hobust sisse ning ühe vahva poni viisin välja. Siis tuli jälle pühkida. Järgmiseks panime kuivad tekid kokku, võtsime künad boksidest välja(ukse peal oli kirjas kuppi pois), kellel vaja. Nüüd aitasin hobust hoida, kui Maiju talle silmarohtu pani.
PÄIVÄTALLI
Talli jõudes nägime, et tööd teevad uued õpilased. Hommikul, lõunal ja õhtul pididki erinevad grupid tööd tegema. Mina sain nüüd võimaluse lõunaheina jagada. Siin käib kõik väga täpselt kilode kaupa ja mõnel hobusel tuleb lausa igakord kaaluga kaaluda heina. Isegi siis kui oled juba seda tööd kaua teinud ja oled täpne. Kaalusin hoolega heina ja sain natuke juba aru ka, kui palju on nt 2 kilo heina. Peale heina andmist jagasin porgandeid ja kui valmis sai, algas lühike paus.
Pärast väikest pausi tõin 2 hobust sisse ja 1-e viisin välja. Siis pühkisime taas põrandaid ja kui valmis saime, oli kell 1 läbi ja mõtlesime Opistohalli minna trenni vaatama. Seal saime juhuslikult kokku Marise, Evely, Triinu ja Gretega. Meie pikem vaba aeg algas ja käisime Rauliga(mina, Maris, Evely) Forssas kummikuid ostmas. Tagasi tulles puhkasime, peagi läksime õhtust sööma ja sealt jälle talli ja algas...
..ILTTATALLI
Kõigepealt saime tuttavaks tänase õhtu tallimestari Lennuga. Rääkisime nii inglise kui ka soome keeles. Rääkis meile oma hobusest, kes on Eestist ostetud, kui too oli kuskil poole aastane. Peagi tulid järgmise grupi tüdrukud, kes kõik olid ka uued näod ja mina sain enda juhendajaks Pia, Janikat juhendas Hanna. Hobuste sissetoomisel sain oma esimese kogemuse siinsete “energy bunnydega“. Hobuse nimi on Larssi ja ta oli väga energiline. Teine hobune käis küll ees, aga ikka ta otsis nagu kedagi, silmad punnis ja kartis.. Tippis mu kõrval traavi, proovis natuke püsti tõusta, aga õnneks mida ligemale tall jõudis, seda normaalsemaks ta muutus.
Sisse tõingi ainult ühe hobuse ja välja viisin ühe vanema hobuse, kellele panin esijalgadele kalossid ja tagajalgadele kaitsmed, pähe läksid päitsed koos kuppiga- see on selline suukorvi moodi asi, et ta liiva süüa ei saaks(teiste hobuste puhul ka, et üksteist hammustada jms ei saaks) + tekk muidugi ja sellele hobusele läksid esijalgadele veel ka pinded. Tal pidid jalad väga korrast ära olema.
Bokse sain nüüd 2 tk teha, isegi nimekirjas olime õhtul olemas. Ilmselt need boksid jäävadki meie teha.
Järgmiseks hakkasime heina jagama. Seekord sain silo anda(säilö s.k.). Kogust mõõdetakse ämbriga. Kui see sai valmis, tulid muud erinevad tallitööd. Mina hakkasin siis sadula ja valjaste ruumi pühkima, veel ka tekikuivatus ruumi ja hiljem vahekäike jälle.
Peagi jõudis aeg sinnamaani, et hakati andma erinevaid söötasid- täissööt(ilma ja koos kaeraga), kaer(muljutud ja tavaline), lese e. klii, siis olenevalt ka päevast ja ajast(hommik-lõuna-õhtu) ka melassi ja täna(ehk siis neljapäev) antakse E-vitamiini, õli jne. Midagi saime selgeks, aga ise peab hästi palju uurima.
Rääkisime Leenuga homsest päevast ja nädalavahetusest ning tallist saime tulema kell 8 läbi veidi.
Ausalt, täna oli esimene tööpäev ja see polnud kõige lihtsam. Keelega pole probleeme. Räägime kuidas kunagi- kas soome või inglise keelt, segamini või eraldi. Soome keelt mõistame juba päris hästi tegelikult. Räägitakse pikad laused maha ja ilusti saab aru ning kui mõnest sõnast ei saa, siis saab küsida inglise keeles. Õnneks meile ongi antud tavaliselt sellised juhid, kes oskavad ka inglise keelt ja niisiis paneme proovile oma inglise keele oskuse ja arendame ka soome keelt. Väga toredad inimesed on ja palju on nalja ka saanud.
Kui oli töö aeg, siis tegimegi ainult tööd. Polnud sellist hetke ega küsimust, et mis nüüd? Koguaeg oli teha midagi, samas olid kõik väga usinad. Pausid olid ka ettenähtud aegadel.
Vot selline oli meie esimene õpetlik, töökas ja usin päev täna.. Kusjuures, paljud asjad polegi enam väga meeles. Pidin pikalt mõtlema, et meelde tuleks, mida ja millal tegin.. Nii palju uut infot lihtsalt..
Aga hoiame endiselt lippu kõrgel!
Väga põnev lugemine. Paneme sinu ja Grete blogid kõigile jälgmiseks kooli kodukale. Direktorile olite oma nõusoleku andnud?! Lipp tuleb kõrgel hoida:) Elame teile kaasa!
ReplyDeletewow, nii põnev ja samas ka väsitav tundub sul seal :) Pea vastu õeke ! ;)
ReplyDeleteBlogi kirjutan tõesti väga sisukalt, et oleks asjadest aimu ja huvitav lugeda. Nõusolek on antud ja kõik on hästi.
ReplyDeleteEvv, jah, päris väsitav on, aga samas väga huvitav ka. Pean vastu ikka ja olge te ka tublid :)